O rasie Maine Coon

Maine Coon to idealne zwierzę domowe. Łagodny, zrównoważony, wesoły. Jest bardzo towarzyski. Koty te bardzo przywiązują się do człowieka, więź ta bywa niezwykle silna. Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka "pomagając" we wszystkich pracach domowych.

Nawiązywanie kontaktów to dla Maine Coona prawdziwa przyjemność. Zawsze chętny do zabaw i psot. Lubi być w centrum zainteresowania, szczególnie wtedy, gdy w domu pojawiają się goście. Jest to dla niego wspaniała okazja do popisywania się i robienia tego, co na co dzień jest zabronione. Maine Coon to wspaniały przyjaciel dzieci. Ze stoickim spokojem zniesie te najbardziej wylewne objawy czułości. Lubi towarzystwo innych kotów. Żyje w przyjaźni z psami. Jest silny i bardzo zwinny. Lubi przesiadywać na najwyższych meblach. Jest świetnym łowcą. 

Historia

Przodkowie rasy zostali sprowadzeni z Europy do Ameryki Północnej przez pierwszych osadników w XVI i XVII wieku. Europejskie koty przystosowały się do surowych zim w Nowej Anglii i poprzez naturalną selekcję rozwinęła się rasa dużych, dobrze zbudowanych kotów z grubym, wodoodpornym futrem. O powstaniu rasy opowiadają także liczne legendy. Według jednej z nich, przodkami Maine Coon była dzika kotka ze stanu Maine i szop, co miałoby tłumaczyć charakterystyczny wygląd kotów - puszysty ogon i najbardziej popularne umaszczenie.

Wygląd

Maine Coon to kot półdługowłosy średniego typu orientalnego. Średni ciężar dorosłego samca to 6 do 9 kilogramów, a samicy 3 do 5 kilogramów. Ciężar kotów Maine Coon sięga jednak często 11 kilogramów i więcej, a ich długość 1 metra. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw - podszerstka i włosów okrywowych. Ze względu na swoją budowę jest wodoodporna. Futro jest bardzo obfite na brzuchu i pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę. U kotów tych dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, jednak najbardziej rozpowszechnione jest umaszczenie typu tabby. 

Standard rasy wg FIFE

Koty rasy Maine Coon są duże, mają kanciastą głowę, duże uszy, szeroką klatkę piersiową, mocny kościec, długie silnie umięśnione prostokątne ciało, długi puszysty ogon. Dobrze rozwinięte mięśnie i puszyste futro nadają wrażenie siły i witalności. Maine Coon powinien mieć budowę harmonijną, mieć doskonałe proporcje ciała.

Głowa średniej wielkości, kanciasta, profil lekko wklęsły. Czoło łagodnie wygięte. Kości policzkowe wysoko położone i wystające. Część twarzowa i nos średniej wielkości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych. Broda mocna, w jednej linii z nosem i górną wargą.

Uszy duże, szerokie u nasady, umiarkowanie spiczaste, "rysie" pędzelki pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągające się poza zewnętrzne krańce uszu. Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Powinny być rozstawione na szerokość jednego ucha. Szerokość rozstawienia może zwiększać się u starszych kotów. Dolny brzeg ucha powinien być osadzony trochę bardziej z tyłu niż górny.

Oczy duże i szeroko osadzone. Lekko owalne, ale nie migdałowe, kiedy są szeroko otwarte, wyglądają jak okrągłe. Osadzenie trochę skośne w stosunku do zewnętrznej nasady ucha.

Ciało powinno być długie, o silnej budowie kośćca, umięśnione silnie, o szerokiej klatce piersiowej. Całe ciało proporcjonalnie tworzy kształt prostokąta. Kocury mają bardzo silnie umięśniony kark.

Nogi silne, średniej długości, tworzą prostokąt z ciałem. Poduszeczki duże, okrągłe, z mocnymi pędzelkami między palcami.

Ogon przynajmniej tak długi jak ciało od kości ramieniowej do nasady ogona. Szeroki przy nasadzie, zwężający się ku czubkowi, z pełnym powiewającym włosem. Włos na ogonie jest długi i zawsze powiewa.

Futro na każdą pogodę. Gęste i krótkie na głowie, ramionach i nogach, stopniowo wydłużające się na plecach i bokach, a na tylnych nogach przechodzi w kosmate długie portki i kosmaty brzuch. Pożądana jest kryza. Faktura jedwabista. Futro jest gładko opadające. Podpuch jest miękki i delikatny, przykryty gładkim włosem okrywowym.